  •  Home-Products-KCM-150SE Hydraulic Single Head Facing and Chamfering Machine
  • Máquina hidráulica de refrentado y biselado de cabezal único KCM-150SE
    KCM-150SE single end facing and chamfering machine is a heavy duty hydraulic machine with a 20mm to 150mm OD pipe capacity.  With far more power than our pneumatic machines, it can bevel thick wall tubes, as well as chamfer larger sizes of solid bar or  studs.
    Características de la máquina
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Parámetro de la máquina
    Modelo KCM-150SE
    Type Hydraulic drive
    Pipe Diameter Capacity 20-150mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Motor principal 4HP (3.0kw)
    Oil Pump 0.75kw
    Presión hidráulica 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Peso 450KG
    Dimensión 1200x1400x1500mm