  •  Home-Products-KCM-120SE Hydraulic Single Head Chamfering Machine
  • Máquina biseladora hidráulica de un solo cabezal KCM-120SE
    KCM-120SE single end chamfering machine is a heavy duty hydraulic machine with a 20mm to 120mm OD pipe capacity.  With far more power than our pneumatic machines, it can bevel thick wall tubes, as well as chamfer larger sizes of solid bar or  studs.
    Características de la máquina
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Parámetro de la máquina
    Modelo KCM-120SE
    Type Hydraulic drive
    Pipe Diameter Capacity 20-120mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Motor principal 4HP (3.0kw)
    Oil Pump 0.75kw
    Presión hidráulica 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Peso 400KG
    Dimensión 1100x1100x1350mm