  •  Home-Products-KCM-230SE Hydraulic Single Head Pipe Chamfering Machine
  • Máquina biseladora hidráulica de tubos de un solo cabezal KCM-230SE
    KCM-230SE single end chamfering machine is most commonly used chamfering and bevelling, with a 30mm to 230mm OD pipe capacity.
    Características de la máquina
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Parámetro de la máquina
    Modelo KCM-230SE
    Type Hydraulic drive
    Pipe Diameter Capacity 30-230mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Motor principal 7.5HP (5.5kw)
    Oil Pump 0.75kw
    Presión hidráulica 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Peso 550KG
    Dimensión 1250x1450x1550mm