  •  Home-Products-KTC-180NC Auto Feeding Tube Cutting Machine to Cut Copper and Aluminum Tubes
    Installing 0.5~1mm thickness tungsten steel saw blade, it is also a good choice to save the material.
    • Betrieb: Automatisch
    • Saw Blade Type: Tungsten steel saw-blade
    • Blade-Feed Way: Parabolic cut drived by penumatic
    • Clamp Way: Pneumatic upper clamp
    • Material-Feeding Way: NC servo feeding
    Spezifikation
    Spezifikation/Modell KTC-180NC (High Speed) KTC-180NC (Standard Speed)
    Kapazität 3~55mm 3-55mm
    Klingengröße OD: 160~180mm x 0.6/0.8 Bore: Ø25.4mm OD: 160~180mm x 0.6/0.8 Bore: Ø25.4mm
    Spindle Speed 2800rpm 150~430rpm
    Klingenmotor 2.2kw (3HP) 1.5kw (2HP)
    Servomotor 1,0 kW 1,0 kW
    Kühlmittelmotor 120w 120w
    Materialzuführung Servomotorantrieb Servomotorantrieb
    Fütterungslänge 430mm x multiple times 430mm x multiple times
    Air Pressure 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa) 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Gewicht 400kg 400kg
    Abmessungen (L x B x H) 1700x850x1400mm 1700x850x1400mm
    Schnittkapazität
    Diameter Quantity
    3mm 28pcs
    6mm 20pcs
    9mm 10pcs
    16mm 6pcs
    20mm 2pcs
    32mm 1pcs
    50mm 1pcs