  •  Home-Products-KCM-230SE Hydraulic Single Head Pipe Chamfering Machine
  • KCM-230SE Hydraulische Einzelkopf-Rohranfasmaschine
    KCM-230SE single end chamfering machine is most commonly used chamfering and bevelling, with a 30mm to 230mm OD pipe capacity.
    Machine Features
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Machine Parameter
    Modell KCM-230SE
    Type Hydraulic drive
    Pipe Diameter Capacity 30-230mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Main Motor 7.5HP (5.5kw)
    Oil Pump 0.75kw
    Hydraulikdruck 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Gewicht 550KG
    Dimension 1250x1450x1550mm