Home-Products-KCM-120SE Hydraulic Single Head Chamfering Machine
KCM-120SE Hydraulische Einkopf-Anfasmaschine
KCM-120SE single end chamfering machine is a heavy duty hydraulic machine with a 20mm to 120mm OD pipe capacity. With far more power than our pneumatic machines, it can bevel thick wall tubes, as well as chamfer larger sizes of solid bar or studs.
Machine Features
Changing sizes of cut are conveniently made by simply adjusting and changing cutter head and clamp.
Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
Machine Parameter
Modell
KCM-120SE
Type
Hydraulic drive
Pipe Diameter Capacity
20-120mm
Pipe Length
≥50mm
Work accuracy
±0.1mm
Work Speed
3-5s/pcs
Main Motor
4HP (3.0kw)
Oil Pump
0.75kw
Hydraulikdruck
6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
Gewicht
400KG
Dimension
1100x1100x1350mm