  •  Home-Products-KCM-120SE Pneumatic Single Head Tube End Chamfering Machine
  • Máquina biseladora neumática de extremos de tubos de cabezal único KCM-120SE
    KCM-120SE single end pneumatic chamfering machine is used for light-duty chamfering processing, with a 15mm to 120mm OD pipe capacity.
    Características de la máquina
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Parámetro de la máquina
    Modelo KCM-120SE
    Type Pneumatic drive
    Pipe Diameter Capacity 15-120mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Motor principal 4HP (3kw)
    Presión de aire 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Peso 350KG
    Dimensión 1200x1100x1450mm