  •  Home-Products-KTC-350NC-A Automatic Pipe Cutting Machine
  • Автоматический станок для резки труб KTC-350NC-A
    • Operation: Automatic
    • Saw Blade Type: HSS Saw blade
    • Blade-Feed Way: Linear Guide & Vertical Cut
    • Clamp Way: Hydraulic Side Clamp
    • Material-Feeding Way: NC Servo Feeding
    Specification
    Spec/Model KTC-350NC-A
    Capacity ○ 110mm
    □ 90x90mm
    Max Wall Thickness 2.5mm
    Размер лезвия OD: 275~350mm Bore: Ø32mm
    Blade Speed 4 speed – 42/84, 102/205rpm
    Blade Cleaning Flood coolant
    Лезвие двигателя 3.3kw/4kw
    Servo Motor 1.0kw
    Hydraulic Motor 2.2kw
    Coolant Motor 40w
    Work Feeding Automatic & Hydraulic
    Подача материала Servo motor drive
    Feeding Length 1000mm once, can feed many time
    Vise Style Auto left-right universal vise
    Cutting Accuracy ±0.15mm
    Масса 1400kg
    Dimensions ( L x W x H) 3000x950x1800mm