  •  Home-Products-KCM-80SE-NC Servo-drived Single End Tube Boring and Chamfering Machine
  • KCM-80SE-NC Односторонний станок для растачивания труб и снятия фасок с сервоприводом
    KCM-80SE-NC single end chamfering machine is used for boring and chamfering processing, with a 10mm to 80mm OD pipe capacity.
    Machine Features
    • Specialized in finish chamfering and boring of tube and round bar quickly and accurately.
    • Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Machine Parameter
    Модель KCM-80SE-NC
    Type Pneumatic drive
    Pipe Diameter Capacity 10-80mm
    Boring Length ≤50mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Main Motor 3HP (2.2kw)
    Servo Motor 1HP (0.75 kw)
    Air Pressure 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Масса 300KG
    Dimension 1200x1100x1300mm