  •  Home-Products-KCM-120SE Pneumatic Single Head Tube End Chamfering Machine
  • KCM-120SE Пневматический станок для снятия фасок с одной головкой
    KCM-120SE single end pneumatic chamfering machine is used for light-duty chamfering processing, with a 15mm to 120mm OD pipe capacity.
    Machine Features
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Machine Parameter
    Модель KCM-120SE
    Type Pneumatic drive
    Pipe Diameter Capacity 15-120mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Main Motor 4HP (3kw)
    Air Pressure 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Масса 350KG
    Dimension 1200x1100x1450mm