  •  Home-Products-KTC-180NC Auto Feeding Tube Cutting Machine to Cut Copper and Aluminum Tubes
    Installing 0.5~1mm thickness tungsten steel saw blade, it is also a good choice to save the material.
    • Operation: Automatic
    • Saw Blade Type: Tungsten steel saw-blade
    • Blade-Feed Way: Parabolic cut drived by penumatic
    • Clamp Way: Pneumatic upper clamp
    • Material-Feeding Way: NC servo feeding
    Specification
    Spec/Model KTC-180NC (High Speed) KTC-180NC (Standard Speed)
    Capacity 3~55mm 3-55mm
    Blade Size OD: 160~180mm x 0.6/0.8 Bore: Ø25.4mm OD: 160~180mm x 0.6/0.8 Bore: Ø25.4mm
    Spindle Speed 2800rpm 150~430rpm
    Moteur de lame 2.2kw (3HP) 1.5kw (2HP)
    Servo Motor 1.0kw 1.0kw
    Coolant Motor 120w 120w
    Material Feeding Servo motor drive Servo motor drive
    Feeding Length 430mm x multiple times 430mm x multiple times
    Air Pressure 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa) 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Weight 400kg 400kg
    Dimensions ( L x W x H) 1700x850x1400mm 1700x850x1400mm
    Capacité de coupe
    Diameter Quantity
    3mm 28pcs
    6mm 20pcs
    9mm 10pcs
    16mm 6pcs
    20mm 2pcs
    32mm 1pcs
    50mm 1pcs