  •  Home-Products-KCM-150SE Hydraulic Single Head Facing and Chamfering Machine
  • Machine hydraulique de dressage et de chanfreinage à tête unique KCM-150SE
    KCM-150SE single end facing and chamfering machine is a heavy duty hydraulic machine with a 20mm to 150mm OD pipe capacity.  With far more power than our pneumatic machines, it can bevel thick wall tubes, as well as chamfer larger sizes of solid bar or  studs.
    Machine Features
    5. Different chamfer angle (30/45/60 degree or as your request) are available.
    Machine Parameter
    Modèle KCM-150SE
    Type Hydraulic drive
    Pipe Diameter Capacity 20-150mm
    Pipe Length ≥50mm
    Work accuracy ±0.1mm
    Work Speed 3-5s/pcs
    Main Motor 4HP (3.0kw)
    Oil Pump 0.75kw
    Hydraulic Pressure 6~8kg/cm2 (0.6~0.8MPa)
    Weight 450KG
    Dimension 1200x1400x1500mm